The Empire Project, Kadıköy’de ki  yeni  deneysel alanı “Poligon Shooting Gallery” ile 29 Nisan-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceği yeni sergi işbirliğini duyurmaktan gurur duyar. Bu birliktelik kapsamında, 5.si gerçekleşecek olan Bashibazouk (çev. Başıbozuk ) grup sergisi, kurucu sanatçılarının yeni eserlerini sergileyen ve aynı zamanda yeni yetenekli isimleri de vurgulayan bir grup şovu. Beşinci seride öne çıkan sanatçılar arasında Banu Birecikligil, Can Pekdemir,Dilek Yaman,Memo Tembelçizer,Merve Tuna,Mine Anafarta ve Özlem Ünlü  yer alacak.

Bashibazouk, Osmanlı Ordusundaki düzensiz, gönüllü askerlerden oluşur, düşmanıkorkutan ve izci/gözcü görevleri yapan Bashibazouk’lar 19. Yüzyılda, başına buyruk tavırlarıyüzünden, Osmanlı İmparatorluğu tarafından bertaraf edilmiştir. 20. Yüzyılda Belçikalı karikatürist Hergékarakterlerinin ağızında küfüre dönüşen Bashibazouk, güncel kültür sahnesinde insanlık haline, sanatçılarının keşfeden, zorlayan, yer yer korkutan ve risk alan yapıtlarının doğasısebebiyle, Bashibazouk kelimesinin çağrışımlarına bir atıf niteliğindedir.

Önceki Bashibazouk sergilerinde yer almışsanatçılar: Filliposs Tsitsapoulos,  Ali Taptık, C.M. Kösemen, Yuşa Yalçıntaş,Deniz Üster,Mehmet Güleryüz,Nathalie Mamboury,SENA,Emin Altan,Can Pekdemir,Lale Tara,Çınar Eslek.

Bashibazouk Bölüm. 5’te yer alacak sanatçılar: Banu Birecikligil, Can Pekdemir,Dilek Yaman,Memo Tembelçizer,Merve Tuna,Mine Anafartave Özlem Ünlü. 

Bashibazouk Vol. V

Bashibazouk Vol. V

29 Apr - 27 May 2023