2010 yılında kurulan The Empire Project, 40'tan fazla sanatçının eserlerini, 7 sezon boyunca iki farklı tarihi mekânda sergilemiş, seminer, atölye çalışmaları ve projelerle özverili bir izleyici kitlesiyle buluşmuştur.

2017'de Empire, format değiştirerek; çalışmalarını,geleneksel galeri odaklı mekan anlayışının dışında sürdürmeye ve sabit bir sergi alanının yokluğunda, öncelikle yeni ortaya çıkan sanatçıları sergilemeye ayırarak sanat camiasına hizmet etmeye ve işbirliği yapmaya odaklanmıştır.

2023 yılında The Empire Project, İstanbul'un Asya yakasında yeni bir fiziksel alanda yeniden kuruldu. Tarihi Kadıköy'de yer alan yeni mekan, hem kişisel hem de grup sergilerinin sunulduğu stüdyo galeri yapısıyla esnek bir sergi formatı sunuyor; alternatif mekan ve mekanlarda mekan dışı projeler ve sergiler geliştirmeye ve üretmeye devam ediyor.

The Empire Project, özünde, bugün İstanbul dediğimiz imparatorluk merkezinin tarihsel olarak kültürel etki alanı içinde yer alan veya önemli ölçüde etkilenen bölgelerindeki (coğrafi olarak bakıldığında, Akdeniz dünyasının çoğunu ve Arap Yarımadası'nı, Doğu Avrupa'nın çoğunu, Anadolu'yu, Karadeniz bölgesini ve Orta Asya'yı kapsayan geniş bir yelpazeye sahiptir) çağdaş sanatı tespit ediyor ve sergiliyor.

Kerimcan Güleryüz

kg@theempireproject.com

Ecem Ayar

ea@theempireproject.com

Sena Pekiner

sp@theempireproject.com

Onur Girit

og@theempireproject.com