Emin Altan

1962 yılında Çanakkale'de doğan Emin Altan 1996 yılından beri fotoğraf projeleri üretiyor.  Gemi inşaat mühendisi olarak yirmi beş yıl boyunca sürdürdüğü kariyerine son verdi ve 2012 yılında başladığı devr-i alem sürecinde çektiği fotoğraflarla çöken uygarlıkların kalıntıları arasında çocukluğunun izlerini aradığı görsel bir hikaye yazmaya başladı.

Altan idealleştirilmiş ahenkli doğadan uzaklaştı ve bozulma halindeki doğa tarafından geri kazanılmakta olan çürüyen sanayi medeniyetinin sınırları arasında yolculuğuna devam etti.

Fotoğraflarıyla bilgi aktarmak, bir mekanı tanıtmak, bir sürece tanıklık etmek değil, izleyenin duygularına ulaşabilme çabası içinde olan Altan belgesel disiplinden uzak, öznel algı ve kişisel gözlemlere dayanarak yaratılmış bir distopik kurgu ile yüzleşme arayışında oldu. Farklı mekanlarda ortak izler bulabileceği fotoğrafları bir araya getirmeye çalıştı ve izleyenin tanımlanmış olan "öteki"nin acısına bakmanın rahatlığından uzaklaşmasını ve kendi yaşamına dokunabilecek bir bağ kurabilmesini hedefledi.

2012-2017 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşan Chaosmos kitabı 2018 yayınlandı.

2015-2020 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşan Chernobyl/Çernobil kitabı 2023 yılında yayınlandı.  

Fotoğrafı kendini ifade edebileceği bir dil olarak kullanan Altan uzun soluklu projelere odaklanarak çalışmalarını sürdürüyor, İstanbul fotoğrafları çekmeye devam ediyor. 
 

SANATÇI CV SANATÇI WEBSITE
Emin Altan