MEHMET GÜLERYÜZ / DESENLER 1971-2013 The Empire Project, Kadıköy
10 Haz - 10 Ağu 2024

The Empire Project'in, Kadıköy/Yeldeğirmeni'nde bulunan mekanı Mehmet Güleryüz'ün desenlerine ev sahipliği yapıyor. Güleryüz'ün 1971-2013 yılları arasında ürettiği farklı desenlerden oluşan seçki Haziran 2024'den itibaren The Empire Project'te görülebilir.

"Geçen zamanın getirdikleri üstünde düşünmek için en iyi bağlantı noktası desendir. Desen; en küçük zaman birimini, hatta birbirinden kopuk olanları bile bağlayabilecek ilişkileri yapılandırmayı ve çözümlemesi zorlu olan bu sürecin üstesinden gelmeyi sağlayandır.

.Doğaçlama sırasında sürüş jestlere dayandığından, ortaya çıkan resim de saklı bir halin ifşası gibidir. Ressamın çözüm sürecini gösteren eskizlerin en cazip yanı, bence, izleyenin dokunabileceği bir mesafede olmalarıdır. Belki sonuçta aranılan değerler birliğini, zenginliğini taşımazlar ama çok yalın saptamaları ve onların sözünü açıkça ortaya koyarlar. Bu bakımdan desen hem eskiz tazeliğindedir ve kendiliğindenliğiyle izleyiciyi yakın mesafeye çeker, hem de resmin genel problematiğini üstlenir ve resmin bütün kademelerine katılır.

Desenden önce çizginin kendine ait bir varlığı vardır; sizin dilinizi taşıma misyonundan önceki bu haliyle yabancılaştırma etkisi yaratır. Neydeki nefes gibi sizin soluğunuzla hayat bulur, etkileme özgürlüğü kazanır ve cümleleşir. Bu yüzden, desencinin zihnindeki yapı ve o yapıyla ilgili sorular son derece önemlidir. Desenci ne tür bir yapıyı sorguluyor olursa olsun, eninde sonunda kısıtlı olduğu iki boyutta üçüncü boyutu sorgular ve elde edeceği biçimin yalnızca görünen planıyla değil görünmeyen planlarıyla da ilgili savları birbirine bağlar." Mehmet Güleryüz, Resmigeçit 2014, kitabından alıntılanmıştır.

Sergiyi, Pazartesi'den Cuma'ya, 12.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ SANATÇILAR